Skip to content Skip to footer

Zowie XL2546 Oyuncu Monitörü İncelemesi

Uzun süredir oyuncu ve esporcularla birlikte çalışarak ürünlerine şekil veren Zowie’den, üst düzey oyunculara ve esporculara hitap eden bir oyuncu monitörü, XL2546, bugün inceleme köşemde.

Değerlendirme
Değerlendirme
4.8Tavsiye
MarkaZowie
ModelXL2546
Çözünürük1920x1080
Ekran Tazeleme (hz)240HZ
Tepki Süresi (ms)1 MS

24.5″ ve Full HD (1920×1080) çözünürlük ile karşımıza çıkan bu monitör, öncelikle performans ve teknik özellikleri ile ön planda. Günlük işlerimizde kullanmak için biraz pahalı görünebilecek bu ürün, oyuncu ve esporcu için ise performans noktasında aranan kan olmayı başarıyor. TN panel üzerine yerleştirilmiş, 240 HZ ekran tazeleme hız ve 1 MS’lik tepki süreli monitör, en hızlı FPS oyunlarında bile kullanıcıya aradığı performansı sağlıyor. Yaklaşık 1 haftalık süreçte uzmanı olduğum CS:GO, PUBG ve COD:MW oyunlarında bunu deneyimleme şansı yakaladım. En hızlı aksiyon anlarında bile ekranın verdiği tepki ve oyun akıcılığı en üst seviyedeydi.

Ürünün öne çıkan diğer özellikleri; dyAc (dynamic Accuracy), Black eQualizer, Color Vibrance, S-Switch adı verilen kumanda, ekrana monte edebileceğiniz Shield, ayarlanabilir yükselik ve pivot kullanım…

Türkiye’de teknoloji marketlerde ve internet sitelerinde bu ürünü bulabileceğinizi eklerek incelemeye devam edelim.

İncelemeyi yaptığım Aralık-19 tarihinde, 3000 TL bandında bulunabiliyor.

Özellikle görsel deneyimlerimi ve yorumlarımı inceleme videomdan görebilirsiniz;

dyAc & black eQualizer

dyAc (dynamic Accuracy), yüksek aksiyon yaşadığınız ve ekranda dönüş hareketine ihtiyaç duyulan pozisyonlarda ekranda beliren bulanıklığı gideren bir teknoloji olarak fark yaratıyor. CS:GO için verebileceğimiz örnekte ani dönüşlerde ya da spray hareketinde ekrandaki bulanıklığı toparlayan bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

 

XL2546

 

black eQualizer ise özellikle FPS oyunlarında gördüğümüz tünel, çukur, gölge vb. karanlık alanları daha net görebilmemizi sağlıyor. Bu ayarı monitör üzerinden yaptığımızda ve profilimize atadığımızda istediğimiz oyunda bu ayarı kullanmak sadece 1 tuş uzağımızda oluyor

BQ

Hız ve refleks ile rakiplerine üstünlük sağlamak isteyen esporcular, XL2546’nın yüksek performansı ile bu seçimlerinden memnun kalacaklardır. -root

Değinilmesi mutlak gereken bir kaç özellik daha var;

Color Vibrance; Günümüz competitive oyunlarında, ekrandaki hareketi ya da farklı objeyi daha kolay görebilmek ve algıyı arttırmak için renkleri daha sıcak hale getiriyoruz. Ekran kartları üzerindeki “Digital Vibrance” dediğimiz bu olay çoğu son kullanıcının yaptığı default bir ayar haline geldi. XL2546 bunu bir adım öteye götürüyor ve ekran kartı üzerinden hangi ayarı yaparsanız yapın, 20 kademeli seçenek ile bu ayarı monitör üzerinden de ek olarak yapmanıza olanak sağlıyor. Böylece ekran kartınızın bu ayarını yeterli bulmuyorsanız, ya da vibrance’i daha da arttırmak istiyorsanız, monitörünüz üzerinden bunu yapabiliyorsunuz.

Shield; Resimlerde görebileceğiniz ekranın sağ ve soluna monte edilebilen kulakçıklar. Bunlar ekranın çevresinden gelebilecek ışık, güneş vb. yansıma kaynaklarını engelleyebilecek ve sizin ekrana daha odaklanmanızı sağlayacak kapaklar. Özellikle espor turnuvalarında sık sık gördüğümüz bu aparatlar, ev kullanıcılarına da son dönemde hitap ediyor.

S-Switch; Videoda da bahsettiğim, monitöre bağladığımız kumanda. Bu kumanda üzerindeki input ve back tuşları ile monitör panelindeki aksiyonları yapabiliyorsunuz. Farklı profillerde tanımlama yaptığınız ayarlar için , 1-2-3 tuşlarını kullanarak kendi arasında hızlıca geçiş yapabiliyorsunuz. Örneğin 1 numaralı profiliniz CS:GO özelindeki monitör ayarlarınızı içerirken, 2 numarada PUBG ayarlarınız var, tek tuşla 2 ayar seti arasında geçiş yapmanıza olanak sağlıyor.

İnceleme sonuna geldiğimizde aşağıya son bir kaç ürün fotoğrafı daha ekliyorum. İnceleme videom içerisinde yorumlarımı detaylıca bulabilirsiniz. Oyuncu ve esporcuya hitap eden bu üst seviye monitör, yüksek performansı alabileceğiniz tecrübeyi size vaad ediyor.

xl2546

Değerlendirme
4.8Tavsiye
Oyun ve oyuncu odaklı bir monitör olarak beklentiyi karşılıyor. 240HZ ve 1MS olmasının yanına fark yaratacak diğer özellikleri de koyarak ön plana çıkmayı başarmış bir ürün.

Positives

 • Malzeme kalitesi üst düzey
 • Ergonomisi çeşitlilik sunuyor
 • Yüksek performans
 • dyAc, black eQ, Color Vibrance

Negatives

 • 25" için Full HD tercih konusu
 • Fiyatı üst seviyeye hitap ediyor

Breakdown

 • Malzeme kalitesi & Sağlamlık 5.0/5
 • Ergonomi 5.0/5
 • Teknik özellikler 5.0/5
 • Fiyat/Performans 4.2/5
 • Sonuç 4.8/5