Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Valve, Major davetlerinde değişikliğe gidiyor

Valve, turnuva organizatörlerine gönderdiği son bildirimde, bu yıl Mayıs ayında yapılacak ESL Rio Major turnuvası sonrası, Major turnuva davetlerinde değişikliğe gidileceğini belirtti.

Valve’nin bildirimine geçmeden CS:GO için Major turnuvalarının ne ifade ettiğine ve geçmişine kısaca bakalım.

2013 yılında, İsveçte, Dreamhack organizasyonu altında ilk Major turnuvasını görmüştük. 16 takımın katılımı ve $250.000’lık ödül havuzu ile CS:GO’ya yeni bir soluk gelmişti. Efsane İsveç takımlarından Fnatic kupaya uzanmıştı.

fnatic-dh-13

2014 ve 2015 yıllarında yıl içerisinde 3 kez, 2016 itibariylede yılda 2 kez düzenlemeye başlanan Major turnuvalarına, Dreamhack, ESL, MLG, ELEAGUE :((((, PGL, FACEIT ve Starladder gibi bir çok farklı organizasyon ev sahipliğini yaptı. 

2019’nun son Major’ını da hatırlayacağınız gibi Berlin’de, Astralis kazanmıştı. 

starladder-major-astralis-sampiyon

Sadece başarı anlamı taşımayan bu büyük kupa, yanında bir çok özelliği ile de fark yaratıyor.

* Oyunculara ve takımlara özel oyun içi stickerlar. (Burdan gelen gelir takımlara da dağıtılıyor)

* 2016 yılına kadar $250.000 olan ödül havuzu son 4 yıldır $1.000.000 seviyesinde.

* Oyun içi hatıra kutularından çıkan özel skinler (oyunun en değerli skinlerinden Dragon Lore, cobblestone kutusundan çıkar).

vb. sayabileceğimiz bir çok nokta ile Major turnuvaları, futboldan örnek verirsek dünya kupası, şampiyonlar ligi gibi bir seviyede vitrin özelliğini taşıyor. Hem oyuncular hem izleyiciler için bambaşka bir anlamı var.

2018 Boston Major’ına kadar 16 takımla yapılan turnuva, o yıldan itibaren Challenger aşamasınında Major içerisine dahil edilmesi ile kağıt üzerinde 24 takıma çıkmıştı. 

Katılacak takımlarında davet ve eleme şekli şöyledi;

* Son major turnuvasının ilk 8’ine giren takımlar Legend statusunu alarak direk turnuvaya invite alır.

* Son major turnuvasını 8-14 arasında bitiren takımlar, New Challenger stasunu kazanarak Challenger aşamasında mücadele etmek için davet kazanır. (Son majorda 0-3 bitiren 2 takım davet hakkından mahrum kalır)

* Avrupa – Amerika – Asya – CIS Minor elemelerinde başarılı olan10 takım challenger aşaması oynamaya hak kazanır. (8’den 10’a çıkma sayısı, Faceit 2018 Major’ından önce gelmişti)

Yılda sadece 2 adet Major’ın yapıldığınıda düşünürsek, İki turnuva arasında yaklaşık 6-7 ay oluyor ve her gün dengelerin değiştiği bir espor düzeninde, bu kadar sürede takımlarda ciddi değişiklikler ve ya formsuzluklar oluyordu. Kısacası, bir takımın 6-7 ay öncesindeki başarısını baz alarak, 6-7 ay sonra oynayacağı turnuvaya slot verilmesi saçma hale gelmişti.

Valve organizatörlere gönderdiği bildirimde, 2020 Mayıs ayında yapılacak ESL Rio Major turnuvasından sonra, sadece son Major’da yapılan dereceye değil, buna 2 turnuva derecesi daha eklenerek bir Dünya sıralaması yapılacağını ve buna göre davetlerin belirleneceğini söyledi.

Temmuz – Eylül arasında yapılacak (ya da önceden planı yapılmış ve gerçekleşecek turnuvalarda olabilir) 2 turnuvanın sonuçlarının Major derecesiyle birleştirilerek ortaya çıkacak puanlama ile dünya sıralamasındaki ilk 8 takıma Legend statusunden davet, 8-16 arasınada Challenger aşamına davet olarak gönderileceğini belirtti. 24 takımı tamamlayacak diğer 8 ekip ise daha önce olduğu gibi Minor elemelerinden gelecek takımlar ile doldurulacak.

Sonuç olarak, yazı içerisinde kısaca belirttiğim gibi, bu kadar dinamik ve dengelerin değiştiği bir düzende, 6-7 ay öncesinin başarısını referans alarak takımlara ayrıcalıklar tanınması biraz antika kalıyordu. Bu yeni düzen ile en azından 4 aylık süre içerisinde oynanmış 3 farklı turnuvada elde edilecen derecelere göre oyunun en büyük kupasında ayrıcalık kazanıyorsunuz. WP volvo

Show CommentsClose Comments

1 Comment

  • by MusTRelax
    Posted January 17, 2020 3:29 pm 0Likes

    Gerekli bir değişiklikti. Özellikle daha heyecanlı bir legend aşaması izlemek adına önemli bir adımdı.

Leave a comment