Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ESL’den Takımlarla Önemli Anlaşma

ESL ve Dreamhack ortaklığı, dünyanın en önemli takımlarıyla, ESL Pro Tour çerçevesinde anlaşma imzaladı.  

Sık sık görüşlerimde, 2020 yılı itibariyle organizasyonların takımları kendi turnuvalarında mücadele etme yolunda kendilerine bağlama yarışında olduğunu belirtmekteydim.

Sıklaşan turnuva takvimi, takımların adeta bir yarış atı gibi bir turnuvadan bir turnuvaya koşuşturmasını sağlıyordu. Buna en yakın örnek hatırlarsanız 2019’un son haftalarında Mouz turnuvadan turnuvaya adeta koşarken, bir vize görüşmesi sebebiyle bir sonraki turnuvayı kaçırmamak adına Karrigan, takımının turnuva final maçına çıkmamış, görüşmeye gitmiş ve takım 5. olarak koçla oynamak durumunda kalmıştı.

Sektörün artık çılgınca büyüyor olması, organizasyon tarafının bu tarz takvim zorlamaları ile artık takımlar ve organizasyonlar ister istemez bazı anlaşma noktalarına doğru ilerlediler.

Bu bağlamda, önce FACEIT oluşumu FLASHPOINT, Cloud9, MIBR, Gen.G, Dignitas ve bir kaç takım ile anlaşma imzalayarak akımı başlatmıştı. Biraz daha Kuzey Amerika hedefli bu organizasyon yapısının ilk katılımcıları bu takımlar olmuştu.

ESL’de bu kapsamda benzer ve tarihi bir anlaşmaya imza attı. Louvre Anlaşması olarak kayıtlara geçen bu sözleşme dahilindeki 13 takım;

 

Genel anlamda, dünyadaki son dönemi domine eden bütün iyi takımların ESL ile anlaştığını çıkarabiliriz.

Peki bu anlaşmada neler var?

Linkten incelemek isteyenler tüm metne ulaşabilir; 

https://pro.eslgaming.com/csgo/proleague/esl-pro-league-csgo/2020/02/leadings-csgo-teams-and-esl-sign-historic-agreement/

Özetlemek gerekirse;

ESL Pro Lig başta olmak üzere, ESL ve DH’nin düzenleyeceği turnuvalarda bu ekiplerin slotlarının olacağı ve düzenli katılım sağlayacağı belirtiliyor. Direkt anlamda şu turnuvaya katılamazdan daha çok, öncelikle bizim turnuvalarımıza katılacak şeklinde ilerlenecek. Ek olarak karşılıklı anlaşma olması sebebiyle de bu turnuvalardaki gelir paylaşımında, birer paydaş olarak takımlarında gelirden pay alması sağlanacakmış.

 

Yorumum kısmına geldiğimizde;

Hep söylediğim gibi, sektörün maddi ve ilgi noktasında çılgın seviyeye geldiği, organizasyonların artık takımlarla turnuva organize edebilmek adına yarıştığı ortamda böyle anlaşmaların yapılması mantıklıydı. ESL’de aktif sahnedeki nerendeyse tüm takımlar bünyesine kattı.

İki nokta var direk aklıma gelen;

1- Açıkçası her hafta Astralis’in bir turnuvada yer almasından ben keyif almıyorum. Formda olan takımlar sürekli her hafta birbiriyle mücadele ediyor ve bence oyunun heyecanı kayboluyor, acaba bu maçta neler olacak soru işareti kafada belirmiyordu. Her ne kadar bu anlaşma ile turnuvalar seyrekleşecek konusunda bir öngörümüz olmasa da, izlenme noktasında birbirini tekrar eden senaryolar izliyorduk. Heyecanın kaybolduğu aşikardı. 

2- Diğer nokta ise artık farklı takımların da turnuva kazanma, kendini gösterme şansının doğması olacak. Bu turnuvalarda elemelerden gelen bir takımın süpriz çıkarma ihtimali olabilir. Örneğin Flashpoint’te büyük devlerin olmadığı bu önemli turnuvada yeni bir şampiyon çıkabilir. 

Aklıma gelen farklı bir örnek;  varsayalım ki FLASHPOINT şampiyonu MIBR oldu, ESL Pro Lig şampiyonu Astralis ile bir ay sonra farklı bir turnuvada karşılaşıcak olma ihtimali keyifli duruyor. Böylece takımların birbirlerine karşı farklı taktikler ve farklı hazırlıklar yapması mümkün olacak. 

Her hafta bilinen iyi takımlar sürekli kendi arasında halı saha kıvamında maç yaparak aynı maçları bize izlettiriyordu. Kazanan kaybeden büyük oranda maç başlamadan belli olduğundan, heyecan ve izlenenebilirliğin düşün olduğu dönemler son zamanlarda fazasıyla vardı.

gl & hf

Show CommentsClose Comments

Leave a comment