Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Mouz nerde?? / Blast Premier 2020 Takımları Duyuruldu

Blast Premier’in 2020 yılı boyunca turnuvalarında yer alacak 12 takım duyuruldu.

2020 yılı ile birlikte Blast Premier adında, Blast’ın yeni turnuva formatı duyurulmuştu. Özetle 12 takımla başlayan bu yolculuk, İlkbahar ve sonbahar olmak üzere iki turnuva ile başlayacak, bu iki turnuvada başarılı olacak takımlar Global Finaller adı verilen son turnuva ile büyük ödüle yarışacaklar. Bu 1 yıllık serüvende toplam $4.250M’lık ödül dağıtılacak. Formatı daha net anlamak isteyen arkadaşlar aşağıdaki ilgili video’dan detaylarına bakabilirler.

Sonrasında ise en büyük merak, bu 12 takımın kimler olacağıydı. Bir sürü fikir ve teori ortaya atıldıktan sonra Blast, 12 takımı duyurdu. 

Blast-premier

Mousesports ve Fnatic nerde?

Akıllardaki soru, 2019’un en iyi takımlarından Mousesports nerde? Tabi burdaki baş aktör bizim için woxic olduğundan konuya daha hızlı reaksiyon verebildik. Ama diğer bir soru peki fnatic nerde? Onlarında gayet iyi bir 2019 yılı geçirdiğini ve dünyanın en iyi takımlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Bununda cevabını bulamamışken, bu resmin en sağında ilgimizi çeken bir takım logosu gördük, Complexity ne alaka? diye bir soru daha belirdi akıllarda.

Eleştiriler Blast’ın üzerine yağmaya başladıktan sonra Blast’in direktörü Nicolas doğal olarak açıklama yapmak zorunda kaldı. Uzun röportaj HLTV’de var, ancak özetle şunu diyor; biz dünyanın en iyi takımlarını sıradan buraya çağırarak bir davet sistemi oluşturmadık. Bu sıralama, form değişebilir, biz uzun vadede ortaklık anlamında iyi işler çıkarabileceğimizi düşündüğümüz takımlar ile anlaştık. Zaten başarının yakınında uzağından geçmeyen ama genele baktığımızda Amerika’nın en köklü ve zengin organizasyonlarından coL’un burda olmasının başka bir açıklaması olamazdı.

Aslında bu gelişmeler bize bir mesaj veriyor. Önce Blast’ın Premier adındaki turnuva yapısını duyurması (zaten önceki yıllardan itibaren davet usülü kendi sistemleri de vardı), B-Site isimli Mart ayında çıkacak yeni Kuzey Amerika merkezli CS:GO ligi dedikodularının alevlenmesi, uzun süredir ligleri devam eden ESL ve ECS (FACEIT) derken bu organizasyonların takımları kendi bünyelerinde turnuvaya dahil etme yarışı bizleri bekliyor. Burda aklımıza sadece centilmenlik adı altındaki yarış gelmesin, baya baya çılgın paraların, sponsorlukların döndüğü muhabbetlerin artık masada olmasından bahsediyorum. Yukarıdakli coL örneği tam da bunu anlatıyor. 

Özellikle son 2 sezondur, turnuvadan turnuvaya adeta koşarak giden takımlar ve oyuncular bu tempodan ve yorgunluktan şikayetlerini dile getirdikleri noktada, organizasyon ve turnuva seçme özgürlüğü bu gelişmeler ile alevlenecek ve belkide turnuvaların repütasyonunu katıldığı takımlar belirleyecek. Kısacası her turnuva Astralis’i ben getiriyorum, ben oynatıyorum diyebilmek için birbirini yiyecek.

Bu gelişmenin olumlu ve olumsuz 2 tarafı var.

1 – Artık her turnuvada Astralis, Liquid, NaVi, FaZe, Vitality, Mouz vb. aynı takımları görmeyiz, onlar kupalara ambargo koymaz. Yeni çıkan ya da nispeten daha zayıf takımlarda önemli turnuvalar kazanabilir. Bu özellikle daha düşük seviye oyun ve çervesinde oyuncuların iştahını kabartabilir.

2 – İzleyici sayıları ve ilginin bölünmesi riski oluşur. Aynı anda farklı yerlerde önemli turnuvalar oldukça, ilgi dağılarak azalır, izleyiciler sevdiği takımı izlemek için diğer maçları ve turnuvaları pas geçer, her yayını açtığınızda ekranda bir maç/turnuva görürsünüz, cazibesi kalmaz ve insanlar sıkılır. 

Aslında yorumlarımı sonlandırdığım bu noktada, espor’a artak ilgi, çekicilik organizasyon tarafınında bir yarışa girmesine neden olacak. Biz nerdeyiz? malesef bu resmin çok dışındayız

Show CommentsClose Comments

Leave a comment